Düğün hikayesi Ankara

Türkiye’de en hareketli ve sürekli yeni trendleri oluşan sektörlerin başında düğün fotoğrafçılığı geliyor. Son dönemlerde Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ankara’da da yeni bir kavram düğün fotoğrafçılığı terimleri arasında sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu “yeni” trend Düğün Hikayesi.

Düğün hikayesi nedir?

Düğün hikayesi, Türkiye için birkaç yıllık geçmişi olmasına rağmen, dünyada yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir terim. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve dijital fotoğraf makinelerinin kullanımıyla düğün hikayesi çekimleri de yaygınlaştı. Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde ilk örneklerine rastlanan bu çekimler, Türkiye’de de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde ilk örneklerine rastlanıyor.

Düğün hikayesi Ankara

Düğün hikayesi: düğün öyküsü, düğün belgeseli, düğün klibi, düğün filmi gibi isimlerle de anılabiliyor. Ancak düğün gününün tamamının fotoğraflanması veya videoya kaydedilmesi nedeniyle düğün hikayesi ve düğün belgeseli terimi tercih edilmelidir.

Düğün hikayesi, gelin ve damadın sabah hazırlıklarıyla başlayıp gecenin sonuna doğru yapılan fotoğraf ve video çekimlerini kapsar. Fotoğraf olarak belge niteliği ön plana çıkan bu çekimlerde, video olarak da betimleyici ve sinematik kaygılarla yapılan çekimler öne çıkmaktadır. Kurgusal çekimlerin de bulunabileceği bu çekimlerde fotoğrafçı ve kameraman daha çok yaşanan anları kayıt altına almayı amaçlar.

Düğün hikayesi Ankara

Düğün hikayesi sadece fotoğraf çekimleriyle yapılabildiği gibi, sadece video çekimiyle de yapılabilir. Bunun dışında en çok tercih edilen ise hem fotoğraf hem video çekiminin birleşimiyle yapılan düğün hikayesidir. Bu tamamen gelin ve damadın isteklerine göre düzenlenir. Bu güne kadar Ankara’da birçok çiftin özel gününe tanıklık eden bir düğün fotoğrafçısı olarak çiftlere düğün hikayesi tavsiyemiz hem fotoğraf hem video çekiminin tercih edilmesidir.

Düğün hikayesi Ankara

Yapılan çekimlerin albüm tasarımının yapılması ve videonun kurgulanmasıyla da düğün hikayesinin albümü ve filmi hazırlanır. Bu sayede düğün sabahı yeni bir güne uyanan gelin ve damadın hazırlıklarıyla başlayan ve gün içinde yaşanan ve daha sonra hatırlanması çok zor olan birçok detay saklanır ve yıllar sonra bakıldığında veya izlendiğinde eğlenceli, duygusal anlar tekrar hatırlanır.

Düğün hikayesi ve Ankara

2000’li yılların başlarında stüdyolarda yapılan düğün fotoğrafçılığı, dijitalleşen fotoğrafçılık ekipmanları sayesinde ilk dış çekim denemelerinin yapıldığı gelin damat çekimlerine sahne oldu. Düğün fotoğrafçısı olarak Ankara’nın ilk düğün hikayesi çekimini 2005 yılında analog filmlerle yaparak, Türkiye’nin ilk düğün hikayesi fotoğrafçıları arasında bulunuyoruz.

Düğün hikayesi Ankara

Tüm gün yapılan hazırlık ve dış mekan fotoğraf çekiminden oluşan düğün hikayesini, karanlık odada filmlerin banyo işleminden geçmesiyle tamamlamış olduk. Zamanla düğün hikayesi çekimlerimizde dijital fotoğraf makinelerini kullanarak, düğün hikayesi çekimlerini bu güne getirdik.

Birçok yerde olduğu gibi Ankara’da da düğün hikayesi genellikle kuaförde ya da düğün sabahı çiftlerin evinde başlar. Gelinin ve damadın hazırlık süreci düğün fotoğrafçısı ve kameraman tarafından en ince ayrıntısına kadar kaydedilir.

Biz bu süreçte olabildiğince yönlendirmekten kaçıp, doğal olanı yakalamayı amaçlıyoruz. Fotoğraf ve videolarda çiftlerin doğal hallerinin çiftleri daha iyi yansıttığını düşünüyor ve uzun vadede bu tür çekimlerin daha çiftler için daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle olabildiğince yönlendirmelerden kaçınıyoruz.

Düğün hikayesi Ankara

Düğün günü ya da kararlaştırılan başka bir tarihte yapılan dış çekim de düğün hikayesine özenle eklenir. Çiftlerimize tavsiyemiz, dış mekan çekimlerini düğünden sonraki başka bir tarihte yapmalarıdır. Bunun nedeni ise, hem daha rahat bir ortamda çekim yapma fırsatı sunması hem de zaman olarak çiftlerin rahat olabileceğidir.

Düğün hikayesi çekimlerinde önemli unsurlardan biri de düğün hikayesi filminde kullanılacak müziğin önceden seçilmesidir. Düğün günü ve dış çekimde yapılacak çekimler müziğin ritmi göz önünde bulundurularak yapılacağı için çiftlerin önceden akıllarındaki müziği bizimle paylaşmasını tavsiye ediyoruz.

Düğün hikayesi fotoğraf örnekleri