Doğum hikayesi / Doğum Çekimi: 

Hamileliğin son aşamalarından başlayarak, doğum ânı ve doğum sonrasını içeren doğum sürecinin görsel hikayesi ve konsept yenidoğan çekimlerinin doğum çekimi bölümü, hastanede bebek doğmadan önce başlar…

Doğum çekimi, doğum fotoğrafçılığının diğer aşamalarında olduğu gibi önceden belirlenmiş hiçbir kurgu olmadan çekilmektedir ve doğumun normal yollarla mı, sezeryanla mı yapılacağına göre de çekim kurgusu şekillenir. Doğum fotoğrafı çekiminde fotoğrafçıya düşen en büyük görev hiçbir anı kaçırmaması ve çekim yaparken steril ortamı bozmaması, sağlık çalışanlarının çalışmalarını engellememesidir.

Bu süreçte anne adayına düşen en büyük görev de tecrübeli bir doğum fotoğrafçısıyla çalıştığından emin olmalı, daha önce yaptığı çekimlerden örneklere bakmalı ve kiminle çalışacağına öyle karar vermelidir. Anne adayına düşen bir diğer görev de hastaneye doğum çekimi yapacağıyla ilgili bilgi vermesi ve gerekiyorsa doktorundan izin alması. Çünkü bazı hastaneler veya doktorlar ameliyathane çekimine izin vermeyebiliyor. Bir diğer husus da bazı hastanelerin anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olabiliyor. Kendi doğum fotoğrafçınızla çalışmak istediğinizi belirtmeniz gerekebilir.

Doğum çekiminde fotoğrafçının doğum çekimi tecrübesi hayati önem taşır. Birçok fotoğrafçı da söz konusu doğum çekimi olunca çekimini bir doğum fotoğrafçısına teslim etmektedir. Çünkü doğum çekimi düşük-yüksek ışık dengesinin çok fazla olduğu bir alanda gerçekleşmekte ve tekrarlanması mümkün olmayan anların çekimini kapsamaktadır. Bu nedenle doğum çekimi konusunda tecrübeli bir doğum fotoğrafçısıyla çalışmak önem arz etmektedir.

Doğum çekimi sırasında ameliyathane kurallarına uyulması çok önemlidir ve bebeğin göz sağlığına zarar verme ihtimaline karşı flaş kullanılmaması gerekir. Fotoğrafçı, doğum öncesi anne adayı ve babayı, ortamın atmosferini yansıtacak ve bu mucizevi anı kayıt altına alacak şekilde fotoğraf çekimi yapar.

Bu arada unutulmaması gerekir ki doğum fotoğrafçısı, bebeğin doğum sonrası ilk muayenesini yapan hekimi ve sağlık personelini engellememeli, ilk müdahaleler yapılırken çekim konusunda ısrarcı olmamalıdır. İlk müdahale yapıldıktan sonra bebeğin dış dünyayla ilk teması, anne ile ilk karşılaşması, yıkanması, tartılması, ayak izinin alınması, giydirilmesi gibi detaylar çekilir.

Bebeğin odaya götürülmesiyle bebek ve diğer aile bireylerinin karşılaşması fotoğraflanır. Annenin ameliyathaneden odaya getirilmesi, bebeği kucağına alması, emzirmesi ile belgesel süreç tamamlanarak aile portrelerinin çekilmesi planlanır. Eğer anne çekimin doğumla aynı gün yapılmasını isterse portre fotoğraflarının çekimi emzirmeden sonraki saatlerde hastane odasında yapılır. Eğer aile portre çekimlerinin doğumdan sonraki gün yapılmasını isterse fotoğrafçı aileye tebriklerini sunarak ertesi gün gelecek şekilde hastaneden ayrılır.

Ankara’nın ilk doğum fotoğrafçısı olarak, 2004 yılından beridir Ankara’da doğum fotoğrafçılığı yapmaktayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir