Doğum fotoğrafçılığı nedir?

Doğum fotoğrafçılığı Türkiye’de son 10 yıldır, bebek bekleyen ailelerin tercih ettiği fotoğraf çekim hizmeti haline geldi. Doğum fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı ve portre fotoğrafçılığını yansıtan bir alandır.

Doğum fotoğrafçılığı, doğum öncesi baby shower çekimi ve hamile çekimleriyle başlarken, doğum çekimi ve ardından doğum sonrası ev çekimiyle tamamlanır.

Başka bir deyişle doğum fotoğrafçılığı, doğum hikayesinin belgesel tarzda fotoğraflanmasıdır. Bu hikayenin asıl kahramanı doğacak yeni bebek, yani ailenin yeni üyesidir.

Doğum fotoğrafçısı kimdir?

Doğum fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçılığının gerektirdiği önemli anları takip yeteneği olan, bilgi, birikim ve pratik beceriyi taşıyan kişi olarak özetlenebilir. Doğum fotoğrafçısı, fotoğrafçılık bilgisinin yanı sıra fotoğraf çekmeyi seven biri olmalı.

Doğum fotoğrafçısının, normal doğumların belirli bir saati olmadığı için çekim ekipmanını hazır halde bulundurması, aile aradığında ulaşılabilir olması gerekir.

Doğum saati sabaha karşı veya gece yarısı olabilir. Bu yüzden doğum fotoğrafçısını, doğumu tetikleyen süreç başlar başlamaz haberdar etmeniz gerekir.

Normal doğumlarda, doğum bir anda olmaz. (genellikle😊) Doğum fotoğrafçısının son ana bırakılmadan süreç başladığı anda haberdar edilmesi önemlidir.

Fotoğrafçınız önündeki saatlerde bir doğuma gireceğini bilir, zamanını sizin için programlayabilir ve doğuma gecikme riski de ortadan kalkmış olur.

2004 yılında Ankara’da ilk doğum çekimini yaptığımızda, doğum çekimi veya doğum fotoğrafçılığı Türkiye’de pek bilinmemekteydi.

Bu süre zarfında birçok doğum, aile, hastane ve mekan tecrübe ettik: her yeni çekimde bir önceki çekimin tecrübelerinin önemini anladık, anlıyoruz.

Doğum fotoğrafçılığı neleri kapsar?

Doğum bir aile için en önemli anlardan biridir. Doğum sürecini kayıt altına alarak yapılan bir albüm, doğum sırasında gözden kaçan ve daha sonra hatırlanması çok zor olan hatıraları yıllarca diri tuttuğu için anı olarak saklanmak istenir.

Albüm çalışması hamilelik, doğum ve doğum sonrasına ait görüntüler içerir. Doğum fotoğrafçılığı isteğe göre birkaç bölümden oluşabilir.

Ancak genel olarak bebek bekleyen bir ailenin baby shower çekimi, hamile çekimi, doğum çekimi, hastanede gerçekleşen ertesi gün çekimi ve doğum sonrası ev çekimi olarak 5 bölümde gerçekleşir.

Ailenin isteğine göre bu çekimlerde eklenip çıkarmalar olabilir. Şimdi dilerseniz belgesel tarza bir doğum hikayesi çekerken hangi aşamalarda neler çektiğimize bakalım.

1.Baby Shower Çekimi

Baby Shower Çekimi’nin, Türkiye’deki özel gün fotoğrafçılığı tarihindeki yeri çok eski değil. Kelime olarak “bebeğin hediyelerle yıkanması” anlamına gelen Baby Shower Çekimi, bebeğe hazırlık partisi olarak da adlandırılabilir. Doğuma 3-5 hafta kala anne adayının arkadaşları veya yakınları tarafından sürpriz parti olarak hazırlanabilir.

Diğer taraftan Baby Shower Partisi sürpriz olmadan, anne adayının gerekli hazırlıkları yapması ve misafirlerini çağırmasıyla da yapılabilir. Burada amaç daha çok sevincini sevdikleriyle paylaşmak ve bu heyecan verici ana sevdikleriyle ortak olmaktır.

Baby Shower Partisi doğacak bebek için misafirlerce getirilen hediyelerin kabulünü de kapsar.

Davetliler, aileye katılacak yeni üye için patik, tulum, çocuk bezi ve oyuncak gibi hediyelerle ailenin ihtiyaç duyacağı sevimli hediyeleri anne adayına sunar.

Bu partiler daha çok kadınların bir araya gelmesiyle bilinir. Baby Shower Partisi’nin yeni anne adaylarına başka bir faydası da, tecrübelerin paylaşılmasıdır.

Ankara Baby Shower Çekimi

Baby Shower Partisi çekimi yapan bir fotoğrafçının partiyle ilgili bütün detayları çekmesi ve ortamı fotoğraflara yansıtması beklenir.

Fotoğrafçı, parti için hazırlanan konsepti ve detayları çekmeli ve gelen misafirleri de kadrajına dahil etmeli. Tabi ki günün kahramanı anne adayı olduğu için fotoğrafçının odağında da o olmalı.

Baby Shower Partisi için mekan genellikle ailenin evi ya da pastahane, parti evi, restoran gibi mekanlar tercih ediliyor.

Partiyi düzenleyenlerin seçimlerine göre iç mekan veya dış mekan tercihleri çeşitlendirilebilir tabi ki.

2.Hamile Çekimi

Doğum sürecinde atlanmaması gereken çekimlerden biri de, anne adayının karnının hareketlerini kısıtlamayacak kadar büyüdüğü, doğumdan önce yapılan aile çekimleridir.

Hamilelik haftası olarak 32. haftadan itibaren yapılabilir. Hamile çekimleri daha çok küçük aileye yöneliktir ve anne adayı, baba ve varsa kardeşler ön plandadır.

Hamile çekimi daha çok bebeğin ailede yarattığı heyecan ve sevinci yansıtır. Anne, baba ve kardeşlerin güler yüzü ve keyifli zamanlarının yanı sıra, doğum için yapılan hazırlıklar da fotoğraflarda yerini alır.

Ankara Hamile Çekimi

Hamile çekimi için mekan seçimi

Hamile çekimi için mekan seçimine aile ve doğum fotoğrafçısı birlikte karar verirler. Bazı aileler kendi evinde çekim yapmak isterken, dış mekanda çekim yapmak isteyen aileler çoğunluktadır.

Mekan seçimi biraz da mevsim koşullarına göre şekillenebilir. Hamile çekimi sırasında hazırlanmışsa bebek odası çekimi de yapılabilir veya dış çekim tercih edilmişse aksesuarlar veya hazırlanan konsept, çekimlere dahil edilir.

Hamile çekimi için mekan seçimi yaparken fotoğrafçınızdan da mekanla ilgili tavsiye almanız, daha iyi fotoğraflar için önerilir.

3.Doğum Öncesi Çekimi

Doğum öncesi fotoğraf çekimi, doğumun gerçekleşeceği gün hastane odasında yapılır. Doğum öncesi anne adayı ve aile bireylerinin yanı sıra akrabalar ve arkadaşlar da o günün fotoğraflarında yerini alır.

Doğum öncesi çekimlerde doğum sonrası çekimler gibi telaş olmadığı için annenin hastane odası süslemeleri de daha detaylı çekilebilmektedir.

Anne, baba, kardeş ve akrabalar ile sıcak ortamda çekilen samimi ve içten fotoğraflar, o güne ait doğum öncesi çekimi fotoğraflarda atlanmaması gereken fotoğraflardır.

Doğum öncesi fotoğraf çekimi, anne adayının ameliyathaneye/doğumhaneye girmesiyle sonlanır.

4.Doğum Anı Çekimi

Doğum çekimi, doğum fotoğrafçılığının diğer aşamalarında olduğu gibi önceden belirlenmiş hiçbir kurgu olmadan çekilmektedir ve doğumun normal yollarla mı, sezeryanla mı yapılacağına göre de çekim kurgusu şekillenir.

Doğum fotoğrafı çekiminde fotoğrafçıya düşen en büyük görev hiçbir anı kaçırmaması ve çekim yaparken steril ortamı bozmaması, sağlık çalışanlarının çalışmalarını engellememesidir.

Bu süreçte anne adayına düşen en büyük görev de tecrübeli bir bebek fotoğrafçısıyla çalıştığından emin olmalı, daha önce yaptığı çekimlerden örneklere bakmalı ve kiminle çalışacağına öyle karar vermelidir.

Anne adayına düşen bir diğer görev de hastaneye doğum çekimi yapacağıyla ilgili bilgi vermesi ve gerekiyorsa doktorundan izin alması.

Çünkü bazı hastaneler veya doktorlar ameliyathane çekimine izin vermeyebiliyor. Bir diğer husus da bazı hastanelerin anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olabiliyor.

Kendi doğum fotoğrafçınızla çalışmak istediğinizi belirtmeniz gerekebilir.

Doğum çekiminde fotoğrafçının doğum çekimi tecrübesi hayati önem taşır. Birçok fotoğrafçı da söz konusu doğum çekimi olunca çekimini bir doğum fotoğrafçısına teslim etmektedir.

Çünkü doğum çekimi düşük-yüksek ışık dengesinin çok fazla olduğu bir alanda gerçekleşmekte ve tekrarlanması mümkün olmayan anların çekimini kapsamaktadır.

Bu nedenle doğum çekimi konusunda tecrübeli bir doğum fotoğrafçısıyla çalışmak önem arz etmektedir.

Doğum çekimi

Doğum çekimi sırasında ameliyathane kurallarına uyulması çok önemlidir ve bebeğin göz sağlığına zarar verme ihtimaline karşı flaş kullanılmaması gerekir.

Fotoğrafçı, doğum öncesi anne adayı ve babayı, ortamın atmosferini yansıtacak ve bu mucizevi anı kayıt altına alacak şekilde fotoğraf çekimi yapar.

Bu arada unutulmaması gerekir ki doğum fotoğrafçısı, bebeğin doğum sonrası ilk muayenesini yapan hekimi ve sağlık personelini engellememeli, ilk müdahaleler yapılırken çekim konusunda ısrarcı olmamalıdır.

İlk müdahale yapıldıktan sonra bebeğin dış dünyayla ilk teması, anne ile ilk karşılaşması, yıkanması, tartılması, ayak izinin alınması, giydirilmesi gibi detaylar çekilir.

Bebeğin odaya götürülmesiyle bebek ve diğer aile bireylerinin karşılaşması fotoğraflanır. Annenin ameliyathaneden odaya getirilmesi, bebeği kucağına alması, emzirmesi ile belgesel süreç tamamlanarak aile portrelerinin çekilmesi planlanır.

Eğer anne çekimin doğumla aynı gün yapılmasını isterse portre fotoğraflarının çekimi emzirmeden sonraki saatlerde hastane odasında yapılır.

Eğer aile portre çekimlerinin doğumdan sonraki gün yapılmasını isterse fotoğrafçı aileye tebriklerini sunarak ertesi gün gelecek şekilde hastaneden ayrılır.

5.Ertesi Gün Çekimi

Sağlıklı bir anneden sağlıklı bir bebek dünyaya geldi ve her şey yolunda gidiyor. Fotoğrafçı da bu sevinci ve mutluluğu fotoğraflamak ve daha rahat bir ortamda çekim yapabilmek için ertesi gün tekrar hastane odasına uğrar ve çekimlerine başlar.

Doğum gününün telaşı ve yoğunluğunun biraz olsun dindiği bir sonraki gün hastane odasında yapılan ertesi gün çekimleri daha çok portrelerin ön plana çıktığı fotoğraflar çekilir.

Doğum çekimi ertesi ün çekimi

Anne, bebek, baba, varsa kardeşler ve aileler de bu fotoğraflarda yerini alır. Bu sefer belgesel tarzda olduğu gibi an fotoğrafları değil fotoğrafçının düzenleme yaptığı durağan fotoğraflar çekilir.

Doğum fotoğrafçısı anneyi yormadan oda içinde farklı bakış açısı ve düzenlemelerle ışığı maksimum düzeyde kullanarak estetik, sanatsal ve teknik olarak sorunsuz portre fotoğrafları çeker.

Bunun yanında yine oda süslemeleri, kapı süslemeleri, gelen misafirlere dağıtılacak hediyeler tüm detaylar kadraja dahil edilir.

6.Yeni Doğan Ev Çekimi

Doğum fotoğrafı çekiminin son aşaması ev çekimidir. Her şeyin yolunda gitmesinin ardından, ailenin mutluluğu ve ev ortamında çekimin rahatlığı tüm çıplaklığıyla fotoğraflanır.

Bu çekimler genellikle evde yapılır ve fotoğraflarda, ailenin gündelik yaşamına yeni üyenin katılması teması işlenir. Ailenin tercihi doğrultusunda dış çekim veya stüdyo çekimi de yapılabilmektedir.

Ancak sterilizasyon ve bebeğin konforu düşünülerek daha çok ev çekimleri tercih edilmelidir.

Doğum sonrası ev çekimi ne zaman yapılmalı?

Ev çekimleri genellikle bebek 7-14 gün aralığındayken yapılmalıdır. Yeni doğan ev çekim programını  aile ve fotoğrafçı birlikte yaparlar.

Doğum sonrası ev çekimleri genellikle rahat ve keyifli geçer. Doğum fotoğrafçısı ve aile arasındaki ilişki de pozitif ise ve herkes kendini rahat hissedebiliyor ise çekimler çok daha keyifli olur.

Ortamın pozitif havası ve ailenin mutluluğu bütün çıplaklığıyla fotoğraflara yansır.

Doğum hikayesi ev çekimi / yeni doğan çekimi
Bade…

Ev çekimlerinde sizin hazırladığınız ve doğum fotoğrafçısının yanında getirdiği elbise, şapka, oyuncaklar ve battaniyeler gibi aksesuarlar kullanılarak şık fotoğraflar yakalanır.

Ankara’da en çok tavsiye edilen doğum fotoğrafçısı olarak, biz çekimlerimizde cafcaflı, çok renkli aksesuarlar yerine daha minimalist olanları tercih ediyoruz. Bu aksesuarların temiz ve kaliteli olması da bebek sağlığı açısından önemlidir. Ailelere de plastik aksesuar kullanmamalarını tavsiye diyoruz.

Kaliteli aksesuarlar kullanan fotoğrafçılarla çalışmak doğru bir tercih olacaktır.

Doğum hikayesinde son aşama: Albüm

Ev çekimlerinin de tamamlanmasıyla doğum fotoğrafçısının çekim kısmı tamamlanır, artık fotoğrafların bilgisayarda işlem görme süreci ve ardından albüm tasarımı başlar.

Bu aşamada doğum hikayesini yansıtan en can alıcı fotoğraflar seçilir ve işlemden geçirilir. Fotoğrafların işlemi bittikten sonra doğum hikayesini en iyi şekilde yansıtacak fotoğraflar belgesel tadında bir dizilimle tasarıma dönüşür ve albüm tasarımı bitince, baskıya göndermeden önce ailenin onayına başvurulur.

Ailenin istediği değişiklikler varsa yapılır yoksa baskıya gönderilir. Sonuç olarak uzun soluklu doğum çekiminin ardından ortaya çıkan albüm, birkaç hafta içinde elinizde olur.

Ankara doğum fotoğrafçısı fiyat bilgisi

Doğum hikayesi ya da doğum albümü seçimi yapılırken göz önünde bulundurulan kriterlerden biri de fiyat bilgisi. Doğum albümü için fiyat bilgisini müşterilerimizle mail yoluyla paylaşıyoruz.

Doğum çekimi yapmak isteyen bir aile, Paket İçerikleri bölümüne bakıp istediği paket hakkında bilgi isteyebilir veya paketlerde bulunmayan özellikte bir çekim istiyorsa bizimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilir.

Biz karar verme sürecinde olan ailelerin mutlaka ofisimize uğrayıp, bir kahve eşliğinde yaptığımız işlere ve tasarladığımız doğum albümlerine bir göz atmasını öneriyoruz.

Bu çok daha sağlıklı bir karara neden olacak ve fotoğrafçıya olan güveninizi perçinleyecektir. Diğer yandan bir tanıdığı veya çevresinden biriyle çalıştığımız ailelerin güvenle karar verme sürecinde pek zorlanmayacağını biliyoruz.

Paket seçimi yapıldıktan ve birlikte çalışılmaya karar verildikten sonra sizin doğum hikayeniz başlar. Şimdi umduğumuz tek şey, her şeyin yolunda gitmesi ve sağlıklı bir bebeğinizin olması.

2 thoughts on “Doğum”

 1. Merhabalar,

  4. Standart Plus 2 Albüm Paketi ücreti hakkında ücret bilgisi rica ediyorum.

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba Yağmur Hanım,
   İlginize çok teşekkürler. İstediğiniz bilgiler mail adresinize iletildi.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir